Haarsubstituten en hoofdbescherming

Chemotherapie kan invloed hebben op de haargroei: het haar wordt soms dunner en bij sommige mensen valt het helemaal uit. Haaruitval ten gevolge van chemotherapie is bijna altijd tijdelijk.

Veel mensen zien hun haar als een belangrijk onderdeel van hun uiterlijk, en zijn bang dat een ander voorkomen invloed zal hebben op de relatie met hun familie en vrienden.

Haaruitval kan zorgen dat u zich minder zelfverzekerd en meer kwetsbaar voelt, vooral als je het gevoel hebt gedwongen te worden om mensen te informeren over uw kankerdiagnose wanneer u dit niet wenst te doen.

Praten is belangrijk om te kunnen omgaan met haaruitval, zowel praktisch als emotioneel. Sommige mensen vinden het makkelijker om met iemand te praten die ze niet kennen, terwijl anderen kiezen te praten met een kanker specialist, en anderen dan weer met medepatiënten die reeds door haaruitval gingen. Deze laatste kunnen vaak nuttig advies en persoonlijke tips geven over hoe zij zijn omgegaan met de kwestie.

Mogelijke alternatieven of oplossingen voor haaruitval zijn :

  • pruiken
  • hoeden , tulbanden , sjaals
  • professionele kapsels en haarproducten kunnen helpen bij de groei fase

 

Websites over deze topic

www.macmillan.org.uk/Cancerinformation/Livingwithandaftercancer/Symptomssideeffects/Hairloss/Hairloss.aspx

www.headcovers.com/

 

Referenties

Chemo-induced hair loss: prevention of a distressing side-effect.

McGowan D. Br J Nurs. 2013 May 23-Jun 12;22(10):S12

 

Cancer and stigma: experience of patients with chemotherapy-induced alopecia.

Rosman S. Patient Educ Couns. 2004 Mar;52(3):333-9.

 

'My wig has been my journey's companion': perceived effects of an aesthetic care programme for Italian women suffering from chemotherapy-induced alopecia.

Zannini LVerderame FCucchiara GZinna BAlba AFerrara M. Eur J Oncol Nurs. 2007 Dec;11(5):385-91. Epub 2007 May 18.

 

Anticipating an altered appearance: women undergoing chemotherapy treatment for breast cancer.

Frith HHarcourt DFussell A. Eur J Oncol Nurs. 2007 Dec;11(5):385-91. Epub 2007 May 18.